Zaznacz stronę

Przejście z działalności gospodarczej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Firma bez ZUS – czyli jak zarobić na większą emeryturę i wyciągnąć więcej pieniędzy z własnej firmy

 

Dlaczego i kiedy warto zmienić formę działalności

Warto rozważyć zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej (DG) na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Dlaczego?

Prowadząc DG po 2 latach kończy nam się preferencyjny ZUS. Płacimy krocie, a obecnie prawie co roku składka rośnie (kolejna zmiana od 2019 roku). W zamian otrzymujemy głodową emeryturę oraz niskiej jakości służbę zdrowia. Dodatkowo odpowiadamy za naszą firmę całym swoim majątkiem. W przypadku śmierci nasze pieniądze podlegają prawu spadkowemu, więc Twoi spadkobiercy zapłacą spory podatek, zanim otrzymają Twoje pieniądze. Praktycznie większość argumentów przemawia za zmianą.

W przypadku sp. z o.o. nie płacisz ZUSu, więc zaoszczędzone pieniądze możesz odłożyć na swoją przyszłość. Podczas przeprowadzenia naszej analizy pokażemy Ci, że to się opłaca i będziesz mieć odłożone więcej. Dodatkowo nadal możesz być objęty/a państwową opieką zdrowotną. Sp. z o.o. daje nam możliwość redukowania podatku dochodowego – nie mamy na to szans prowadząc działalność gospodarczą. Co więcej, firmę można sprzedać lub zostawić w przypadku śmierci naszym spadkobiercom, bez ponoszenia horrendalnych opłat w postaci podatku spadkowego. Kolejnym, bardzo istotnym argumentem jest to, że posiadając spółkę nie odpowiadamy prywatnym majątkiem za jej zobowiązania. To szczególnie ważne przy prowadzeniu działalności o dużym ryzyku finansowym (np. branża budowlana, handlowa, każda, w której mamy duże kary umowne, itd.).

Czy to jest legalne

Jak najbardziej tak. W przeciwieństwie to propozycji wyprowadzenia firmy za granicę (np. do Czech, Słowacji, Holandii, etc.), zmiana naszej działalności gospodarczej na spółkę jest w pełni legalna. Próba wyprowadzenia firmy za granicę, to w 95% przypadków tzw. uchylanie się od opodatkowania, co podlega karze. Dlaczego? Bo tak na prawdę nie prowadzimy firmy za granicą i zrobiliśmy to tylko po to, aby płacić mniej podatków.

W przypadku spółki z o.o. tak nie jest. To w pełni legalna forma prowadzenia firmy na terenie Polski. Daje ona nam możliwość uniknięcia opodatkowania – co jest już legalne i w pełni normalne (każdy chciałby płacić możliwie mało podatków).

Zastanawiałeś/łaś się kiedyś, dlaczego bogaci ludzie płacą tak mało podatków, jeżdzą drogimi samochodami, mają odłożone pieniądze na przyszłość? A czy słyszałeś/łaś, aby ktokolwiek z nich tak funkcjonował prowadząć działalność gospodarczą? No właśnie. 🙂

Porównanie

  Działalność Gospodarcza Spółka z o.o.
Możliwość niepłacenia ZUS NIE TAK
Opieka zdrowotna TAK TAK
Możliwość dziedziczenia firmy NIE TAK
Możliwość sprzedania firmy NIE TAK
Możliwość pozyskania inwestora NIE TAK
Odpowiedzialność jedynie do wartości majątku firmy NIE, odpowiadamy pełnym prywatnym majątkiem TAK
Możliwość redukowania podatku dochodowego NIE TAK, można schodzić poniżej 18%
Koszty prowadzenia Składki ZUS, zdrowotna i inne: ok. 1200 zł

Księgowość: ok. 200 zł

RAZEM: ok. 1400 zł

 

Księgowość: ok. 700 zł

 

Koszty realizacji

Założenie spółki – około 1000 zł jednorazowo (koszty skarbowe, itd.)

Księgowość ok. 700 zł miesięcznie (w zależności od ilości dokumentów) + jednorazowa opłata za sporządzenie rocznego raportu spółki (wymagane prawem) w wysokości miesięcznej opłaty za księgowość.

To koniec kosztów prowadzenia spółki dla Ciebie.

Jak przebiega realizacja

Jesteśmy ze Śląska, ale nie ma znaczenia skąd jesteś. Wszelkie formalności można zrealizować drogą zdalną.

Spółkę zakładamy w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.

To Ty jesteś właścicielem swojej spółki – my jedynie przeprowadzamy jej obsługę i nie mamy w niej żadnego udziału, jak to często dzieje się w przypadku innych propozycji tego typu.

Dokumenty księgowe wysyłamy drogą elektroniczną lub kurierem/pocztą. W obecnych czasach to najmniejszy kłopot.

Zmianę realizujemy wg stałego planu:

  1. Realizujemy analizę opłacalności zmiany na spółkę – zobaczysz jak finansowo na tym wyjdziesz po zmianie
  2. Zakładamy dla Ciebie spółkę
  3. Uruchomiamy księgowość
  4. Optymalizujemy podatki (po to zmieniamy działalność na spółkę)
  5. Uruchamiamy efektywny plan emerytalny (po to rezygnujemy z ZUS)

 

Jeśli te argumenty przemawiają do Ciebie i widzisz dla siebie korzyść w tej zmianie, skontaktuj się ze mną:

krystian.mularczyk@gmail.com lub 669 485 252